Z-aim Hunting AB
Org nummer: 556794-3765
Björnstigen 2 , 92133 Lycksele
Hos oss har du alltid 30 dagars öppet köp för oskadade/obrukade varor returnerade med originalförpackning.
För kontakt använd gärna E-post, vi svarar så snabbt vi kan.
Meta, Heaxamine tabletter a 200 gr x 8 st tabletter. Varje tablett väger 25 gr och brinner ca 14min. Dessa tabletter är okänsliga mot vatten och tänds lika lätt än om de legat dränkta länge. Bästa braständaren du kan ha när veden är lite sur! Perfekt till allt uteliv, jakt och fiske! Personlig favorit: Mvh Mats Lindström.
Hexamine / Meta är ett mycket effektivt bränsle som utvecklar hög värme och brinner länge. Lagringstiden är mycket lång och beräknas till minst 10 år utan att effekten förloras.
Tabletterna är inplastade. Hexamine (Meta) är ett optimalt val för dig som vill slippa nackdelarna med sprit och gaskök samt hålla vikten så låg som möjligt!
Spritkök är bra men utvecklar mindre värme samt sett till förbrukning får man bära med sig mer vikt och dessutom handskas med flytande bränsle som i sig innebär en större brandrisk.
Kök som drivs av gas är betydligt dyrare att använda samt fungerar direkt dåligt i lägre temperaturer då gasen övergår till flytande form. Framförallt gasköket blir mycket större samt tyngre än köket för hexaminetabletter eftersom att du även på dagsturer måste bära med dig hela gasflaskan.
Sett till vikt, kapacitet, inköpspris och säkerhet är hexaminköken svårslagna vilket även är anledningen till att de används militärt i många länder.
Z-aim Hunting AB
Björnstigen 92133 Lycksele
Orgnummer 556794-3765
Telefontider:
Helgfria vardagar: kl 09-16
Mats 070-1303679
Linda: 070-2360618
Thomas: 070-2364989
Öppettider Lagershop: (Ingång vid lastkajen)
Helgfria vardagar 09-15
Z-aim Hunting AB finns på Björnstigen 2, 92133 Lycksele, i Lappland, Västerbotten.
Vill du besöka oss är du välkommen!