Vacuumförslutare Finnvacuum modell "Magnum" med 40cm svetsbredd och dubbla svetsfogar. En maskin vi sålt många av och därför vet att kvaliten och funktionen är väldigt hög. Sett mot andra märken på marknaden så är detta en av de absolut bästa och mest prisvärda du kan hitta.
Detta är vår storsäljare till jägare/fiskare, ett stort innanlår av älg eller ett rådjurslår är inga problem utan kan packas bra i 40cm påsar. Givetvis kan du ändå använda smalare påsar, fördelen är bara att du aldrig blir ställd! En 40cm påse klarar omkrets på 80cm.
En mycket kraftfull kvalitetsmaskin för krävande hemma bruk och semiindustriellt användande.
Effekt: 200W, 220-240V /50Hz
Pumpkapacitet: Dubbelpump, 30 liter/minut
Svetsyta: 40cm, dubbel svetsfog med ställbar tid.
Stomme: Rostfritt stål
Garanti: 2 år
Reservdelar: Ja
- Vakuummaskin av kommersiell kvalité Teknisk data anpassad för lättare industrimiljö som t.ex. ett restaurangkök
- Handtag för ökad komfort och - effektivitet vid intensivt arbete.
- Extra stark vakuumpump med dubbel kolvpump ger styrka och tålighet vid högt arbetstempo.
- Dubbla svetsfogar för perfekt vacuumförslutning och maximal hållbarhet för matvarorna. Upp till 6ggr mot ej vacuumförpackat.
- Extra bred svetsyta för vacuumpåsar upp till
40 cm.
- Klarar att kontinuerlig köra över 100st vakuumpåsar i rad utan överhettning.
- Justerbar svets i tre olika lägen- anpassa efter påsens tjocklek etc. En kraftfull svetsning är tillexempel bra vid förpackning av fisk där risken för vatten/slem kräver en högre sammansmältning.
- Automatiskt och justerbart - ställ vakuumtryck efter behov för
olika produkter.
- Inbyggd rullhållare med skärverktyg, anpassa enkelt dina egna vacuumpåsar efter styckdetaljer.
- Certifikat: CE